Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje

Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się projektowaniem oraz aranżacją różnych typów nieruchomości. W ofercie tego typu fachowców można znaleźć najczęściej usługi projektowania domów, prywatnych mieszkań, biur, przestrzeni handlowych, restauracji itd. Niektórzy architekci zajmują się także projektowaniem elementów meblarskich (takich jak drzwi, poręcze, schody), mebli czy też ogrodzenia domów. Najczęściej możliwe jest skorzystanie jedynie z pewnej części projektu.

W jaki sposób pracuje architekt wnętrz? Właściwie każda współpraca z architektem rozpoczyna się od rozmowy, która ma na celu przybliżenie oczekiwań potencjalnych klientów. Po zapoznaniu się z preferencjami i wymaganiami, architekt wnętrz dokonuje wyceny i przystępuje do właściwej pracy nad projektem. Na samym początku najczęściej wykonuje się inwentaryzację pomieszczeń i elementów wyposażenia (jeśli takie występują). W późniejszym czasie powstają dokładne rysunki i plany, takie jak: rzuty aranżacji wnętrz, plansze wyburzeniowe, rysunki zmian instalacji, przekroje oraz wizualizacje. W ramach podstawowej ceny projektu architekci bardzo często oferują także swoją obecność przy zamawianiu potrzebnych materiałów i wyposażenia, jak również wizyty nadzorujące podczas prac remontowych i budowlanych. Nadzór fachowca w czasie tych prac jest niezwykle cenny (pozwala szybko wyeliminować ew. błędy i wątpliwości.

W jaki sposób wybrać odpowiedniego fachowca, który zaprojektuje dla nas wymarzone wnętrze? Z całą pewnością przy wyborze należy posiłkować się portfolio danego architekta, które powinno być dostępne na jego stronie internetowej. Rzut oka na poprzednie realizacje powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i wskazać architekt wnetrz, czy dany fachowiec wykonuje projekty, które się nam podobają. Bardzo ważna jest również dobra komunikacja z architektem – bez tego żaden projekt się nie uda. Warto więc telefonicznie lub mailowo sprawdzić, czy z konkretną osobą jesteśmy w stanie dogadać się bez większych problemów.