Czyszczenie trąbki

Trąbka, jako jeden z przodujących instrumentów – jak każdy wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Gra na trąbce to przede wszystkim duża przyjemność, jednak nie można zapominać o jej konserwacji, bo przestanie ona brzmieć czysto. Gra na trąbce uzależniona jest od siły i ekspresji dmuchu osoby grającej. Dla osób silnie dmuchających gra na trąbce charakteryzuje się tym, że dźwięk jest ostry i wibrujący.

Po każdej grze na trąbce trzeba o nią zadbać. Przede wszystkim trzeba najpierw ją oczyścić z wilgoci – śliny i skroplonego powietrza w rurach. Każda trąbka posiada specjalny odpowietrznik do takich czynności. Takie oczyszczenie trwa szybko i jest bardzo łatwe tylko trzeba o tym pamiętać. W dalszej części trzeba zadbać o ustnik. Trzeba go dokładnie wyczyścić najlepiej specjalnymi środkami odkażającymi, ponieważ z instrumentu korzysta tylko jedna osoba, ale zarazki gromadzą się przede wszystkim tam. W dalszej czynności trzeba zadbać o wygląd zewnętrzny trąbki. Konserwacja zewnętrzna polega przede wszystkim na polerowaniu. Tak, dokładnie – trąbkę się poleruje. Są do tego dostępne najróżniejsze środki konserwujące przeznaczone do konkretnych powłok, które mogą być różne – posrebrzana, mosiężna itd. Czyszcząc środkami chemicznymi trzeba się stosować do instrukcji zawartej na opakowaniu.

Doświadczeni trębacze jednak polecają przede wszystkim suchą miękką szmatkę – chuch i polerowanie. Mówią, że nie ma nic lepszego.

Co jakiś czas w celu zapewnienia piękne dźwięku trzeba trąbkę rozebrać, czyli po prostu rozłożyć na części pierwsze i z każdej strony, każdy element dokładnie wyczyścić – zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Zawsze trzeba brać pod uwagę to, że z instrumentem to tak jak z domem czy mieszkaniem. gra na trąbce jest bardzo przyjemna, ale trzeba o tą przyjemność dbać – w domu się mieszka miło, rodzinnie, ale o tą atmosferę i porządek trzeba dbać. Trąbka po pewnym czasie staje się przedłużeniem ust jak i rąk, dlatego staje się częścią ciała, a o ciało chyba wszyscy dbają – i jego wygląd zewnętrzny jak i o to, co się dzieje w jego wnętrzu.