Dlaczego ćwiczenia rozciągające są ważne w aktywności fizycznej?

Sportowcy i osoby, które często i intensywnie uprawiają sport są szczególnie narażeni na różnego rodzaju kontuzje i uciążliwe dolegliwości. Częsty dyskomfort w aktywności fizycznej sprawiają między innymi: skurcze w stopach, zakwasy, bolący kręgosłup. Ci, którzy decydują się na intensywne i częste uprawianie sportu powinni kierować się kilkoma zasadami:

• każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona kilkuminutową rozgrzewką, która przygotuje organizm do większego wysiłku

• wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wytrzymałości i możliwości danego organizmu

• każda aktywność fizyczna powinna być zakończona kilkuminutowymi ćwiczenia rozciągającymi i rozluźniającymi (zapobiegają one dużym zakwasom, niwelują skurcze w stopach, uspokajają tętno i rozluźniają po wysiłku fizycznym)

Ćwiczenia rozluźniające i rozciągające są szczególnie ważne dla osób, które borykają się bólem kręgosłupa czy też wracają do aktywności fizycznej po długiej przerwie. Znaczące są także dla kobiet w ciąży, które odczuwają różne dolegliwości związane ze zwiększającą się masą ciała i przeniesieniem ciężaru: skurcze w łydkach, skurcze w stopach, uciążliwe bóle kręgosłupa i karku, ogólne złe samopoczucie.

Ćwiczenia rozciągające są ważne także z innego powodu. Skoro wysiłek fizyczny ma na pomóc pozbyć się tkanki tłuszczowej i zbudować mięśnie, to każdy chce, by przebiegało to harmonijne. Nierozciągnięte mięśnie pęcznieją i zaczynają dziwnie narastać na siebie. Wiele osób biegających boryka się na przykład z umięśnionymi łydkami, które są wynikiem tylko i wyłącznie tego, że po joggingu nieodpowiednio i za krótko rozciągają mięśnie.

Mięśnie człowieka są elastyczne i podatne na wszelkie ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, dzięki temu wiele kobiet korzysta z ćwiczeń rozciągających, które już same w sobie wysmuklają ciało bez większego wysiłku. O ćwiczeniach rozluźniających i rozciągających można zapomnieć raz czy dwa, ale całkowite i permanentne ich pomijanie w aktywności fizycznej przynosi jedynie straty.