Spadek może być różny

Nikt nie chce dostać długów w spadku, jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji koniecznie skorzystaj z usługi prawnik sprawy spadkowe Warszawa, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne. Nie musisz przyjmować spadku, który zawiera w sobie tylko długi, ale możesz też ochronić swoich bliskich, którzy są narażeni na obowiązek spłacania tych długów zamiast Ciebie. Najlepiej aby wtedy wszyscy zrzekli się spadku.

Dziedziczy się nie tylko majątek

Nie zawsze wiadomo, czy w skład spadku wchodzą tylko aktywa, czasem są to również pasywa. Kiedy upłynie wspomniane 6 miesięcy i żadnego oświadczenia nie złożymy, to dziedziczymy spadek wprost, co oznacza, że jeśli spadkodawca pozostawił długi będziemy je spłacać ze swojego majątku. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji skorzystaj z usługi prawnik sprawy spadkowe warszawa. Jeśli mamy na uwadze dobro naszych zstępnych lub innych krewnych(bo jeśli odrzucimy spadek to będzie ustalany od nowa krąg spadkobierców, z wyłączeniem naszej osoby, to najlepiej przyjąć jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że długi spadkodawcy płacimy tylko do wysokości aktywów spadku. Oczywiście jest to mało komfortowa sytuacja, bo musimy wystąpić o sporządzenie spisu inwentarza, aby wykazać później wierzycielom masy spadkowej, jakie były aktywa spadku. Skorzystaj z usługi prawnik sprawy spadkowe warszawa jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji. Musimy dbać o też o to, by nie spłacać jednych wierzycielowi korzystniej, z pokrzywdzeniem innych.

Jeśli co do całości masy spadkowej prowadzona jest egzekucja komornicza, ten obowiązek nas już nie obciąża, bo wtedy nie mamy wpływu na to, jaki będzie plan podziału. Możemy najwyżej wskazywać kolejnym zgłaszającym się wierzycielom na możliwość przyłączenia się do prowadzonej egzekucji. Jeśli długów jest tak wiele, ze nie ma szans na to, by po spłacie długów coś pozostało, a my nie chcemy zajmować się regulowaniem długów z tej masy, najkorzystniej jest odrzucić spadek. Ale w tej sytuacji, aby ochronić naszych zstępnych, dobrze by oni tez odrzucili spadek.