Zastawiamy dom

Jeśli potrzebne nam są pieniądze na dowolny cel, ale nie mamy możliwości otrzymania ich w banku to, co mamy wtedy zrobić? Każdy z nas wie jak to jest mieć problemy z zadłużeniem. W Polsce wiele osób się z tym boryka. Szybko można trafić na tak zwane czarne listy i wtedy żaden bank w Polsce nie będzie chciał dać nam kredytu. Jedyne, co nam pozostaje to kredyt pod hipotekę i to od prywatnej firmy, która nie zwraca uwagi na to gdzie i na ile jesteśmy zadłużeni. Nawet, jeśli chcemy pozbyć się komornika, który właśnie zaczyna się nami interesować to taka firma da nam kredyt. Powinniśmy z takiej okazji skorzystać, ale pamiętajmy o tym ze kolejny kredyt to kolejne zobowiązanie i nikt nie da nam tego za darmo. Należności trzeba spłacać w terminie.

Na jaką kwotę możemy liczyć?

Wszystko zależne będzie od tego ile jest warta nasza nieruchomości. Zakładając, że mamy dom wart milion złotych to najczęściej możemy liczyć na 60 do 80% jego wartości. Dlaczego nie będzie to pełna kwota? Raczej nie powinno to nas dziwić, bo przecież czy to firma czy to bank muszą mieć zabezpieczenie i w razie, czego nie chcą dokładać do tego interesuje. Jakby nie patrzeć kredyt pod hipotekę to spore ryzyko dla jednej i drugiej strony. Dlatego trzeba się dobrze zabezpieczyć żeby nie stracić naszego dobytku firma nie chce stracić pieniędzy, bo nagle okaże się, że ta nieruchomości nie jest tyle warta.

Kto wycenia naszą nieruchomość?

Gdybyśmy mieli to robić sami to na pewno nasz dom byłby bardzo drogi, ale na to nie mamy, co liczyć.

Dzisiaj zajmuje się tym rzeczoznawca, który przyjedzie na miejsce i sprawdzi, w jakim stanie jest nasz dom. Wtedy otrzymamy kredyt pod hipotekę na określoną przez takie fachowca kwotę. Nie możemy brać swojego znajomego rzeczoznawcy tylko takiego, z którym współpracuje firma albo bank. To, że nieruchomość zostanie wyceniona na milion nie oznacza, że bank da nam sześćdziesiąt czy osiemdziesiąt procent tej kwoty. To wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane niż może nam się wydawać.